Sevgili Hemşehrilerimiz ,Kaletepe buluşma noktasına hoşgeldiniz. Uzun bir aradan sonra tekrar sizinle buluştuk.

Sitemizin  tüm içeriğiyle  sizlere hizmet verebilmesi için uğraş vermekteyiz.. Sizlerden gelebilecek katkılarla sitemizin içeriği ayrıca zenginlik kazanacaktır. 

Zeki Öztürk&Hüseyin Öztürk

 

TARİHİ OLAYLARDA KÖYÜMÜZ                      

TARİHTEKİ ERMENİ KATLİAMI

Yiğit Harmanı yayınına göre, seferberlik sonrası köylerdeki eli silah tutan herkes askere alınmış bunu fırsat bilen Yozgat Boğazlıyan  Ermeni’leri harekete geçmiş ilk ciddi hadise Ürneç Köyü Ermeni halkının Çayıralan’nın üç noktasına dinamit koymaları ile başlamıştı. Menteşe, iğdeli ve diğer köylerde yaşayan Ermeniler , civardaki Türk köylerine saldırılar başlattılar. Bunun üzerine Ürneç, Menteşe ve İğdeli köylerinde yapılan aramalarda çok sayıda silah ve patlayıcı madde ele geçirilmiştir. Ermeni köyleri tarafından teşekkül edilen  300 kişilik bu çete bölgede terör estirmekteydi. Çetkebir (İsmi ya değişmiş veya yanlış yazılmış) Köyü civarında ormanlık bölgede pusuya düşürdükleri jandarma birliği ile  silahlı çatışma sonucu Jandarma Er Şükrü Kumkuyu Ermeni çeteleri tarafından Şehit edilmiş Yakup ve Musa adlı iki Türk de hunharca katledilmişlerdir.

İşte bu dönemde, yaşlılarımızın anlattıklarına göre, Osmanlı döneminde, Akdağmadeni Halhacılı Köyünde yaşayan ve   o köy ve çevresinden 25 kişilik atlı çete kuran İnceoğlu, köyümüz ve Çamlısaray muhiti Uyuzpınarı'nda 4 gence rastlar ve bunları sorgular.Gençlerden 3 tanesini karakuzeyin Sokuderesi  Kavaklı mevkine götürürler. Orada 3 gencimizi baltayla vahşi bir şekilde katlederler. Kalan 4.cüyü ise haber vermesi için serbest bırakırlar.Ancak bu kişi, arkadaşlarının ölümünü görmenin ızdırabıyla hareket edemez, bu yüzden onu da silahla öldürürler. Daha sonra oğlunu katlettikleri Halil İbrahim'in (Yılmaz) odasına gelirler ve Hacıalininin armudunun altında kuzu kestirerek kendilerine ziyafet çektirirler. Köy halkından yine kardeşi katledilen Polinin Ali (Kılıç) bunlardan intikam alma düşüncesiyle köylünün ileri gelenleri ile istişarede bulunur. Fakat köyde tek silah olduğu ve bu silahında tek mermisi bulunduğu için 25 kişilik kuvvetle başedemeyeceklerini anlayarak bu fikri icra edemezler. Bu çete köydeki eylemini tamamlayıp oradan ayrılır.  Bu olayda, köyden Hasan (Kılıç, Doğum tarihi:1900), Hasan(Büyükata;NÜFÜS KAYDINA RASTLANMAMIŞTIR), Salih (Yılmaz, Doğum tarihi: 1900)  adında üç kişi Alidemirci Köyüne giderken Soku Deresi’nde, Alidemircili bir kişi ile birlikte Ermeniler tarfından katledilmiştir.

Not: Bu olayın geçtiği dönemde soyadlar kullanılmadığından daha sonra katledilenlerin yakınlarının kullandıkları soyadlar parentez içinde gösterilmiştir.

KALETEPE KÖYÜNDEKİ BAŞLICA KABİLELER  (SÜLALELER) VE       ŞİMDİKİ SOYADLARI:

 

1.ÇİL HASANLAR (ÇİLOĞLU) :

ÖZTÜRK, MERAL, ÇAKMAK, KARACABEY, KARAASLAN, FİLİZ, YILMAZ, GÜNER

2.ACEMLER:

KILIÇ, ÜNAL,  ATALAY

3.BIYIKLAR(YAHYAOĞLU) :

ÖZER, DAĞDEVİR, ÖZAY, TURAN, ÖZDEMİR, GÜLSEVEN, ATLIĞ, ÖZER, KAYGISIZ, KABATAŞ, KONMAZ 

4.MAÇIKLAR :

ŞAHİN, ALTINOK,  ÇELİK,  ATA, MUTLUER, MUTLUSOY

5.GICIRLAR  

DEMİR,AVCI,KULA,KORKUT

6.KARABACAKLAR (TATLAR):

ÇELİK,  KUTLUSOY, BERK, BÜYÜKATA

7.EYÜPOĞLU :

KARADAVUT,KARADOĞAN

8.DERVİŞOĞLU   :

ÖZEN ÖNCÜ, ASLAN

9.DANACIOĞLU   :

DOLGUNYÜREK

10.SARIHÜSEYİNOĞLU      :

ÖZER (NECİPGİL)

11.FAKIOĞLU        : 

AZMAZ

12.BEKİROĞLU      :  

BÜYÜKSOY

KÖYDEKİ LAKAPLAR:

ALİLER:

BALI BALI KIR ALİ

ONDAN(ÜZGÜNÜN)ENGİN KEL ALİ

ESMENİN KÖR ALİ

DIRLIŞIN GÜR ALİ

ÜMMETİN GARALİ

GARAVELİNİN KALIN ALİ

AHRAZIN AKRABA ALİ

ÇAHIRIN CİP ALİ

MULLAMARIN YAN ALİ

HOCANIN  YAVAN ALİ

PITININ GÜL ALİ

POLİNİN GEVREALİ

SANTIRIN ZIRALİ

ÇÖDENİN (SARIBAŞIN)KÖKSÜZALİ

KÖYDEKİ MEVKİLER                                

ÖRENYERLERİ, OMAROĞLU, GARİPMEZARI, KÖMÜKPINAR, KUBA, KARTAL,  ÇATMAPINAR,  GÜZLE, KİLLİK, APINAR, AYGIROĞLU, BALİK, KÖSELİ,  BÜYÜKDERE, BELİHARMAN, KÜÇÜKHARMAN, ÜRNEŞGEDİĞİ, ÇATALARKAŞ, EBİŞPINARININ YÜZÜ, KALENİN YÜZÜ, KALENİN ARKASI, SOLEN, KAZIKLI, DEDEARDICI, ILICA, BALDIRANLI, ÇİLOĞLAN, ÇÖLAANGÖLÜ, KALINÇAYIR, OLUKLU, APINAR, SORGUNCUK, KAYALIBOĞAZ, GALIZOĞLU,FIRINLIK, GAVURKOLU, ALIMPINARI, HAREMİ, PAMUKOLUĞU.

PINARLAR                                 

KÜÇÜKPINAR, BÜYÜKPINAR, KARABACAKLARIN PINARI, MULLAMARIN PINARI, HOCAALLERİN PINARI, OKUL PINARI, MEZARLIK PINARI, HAYIRPINARI, KUYUPINARI

PİKNİK YERLERİ

Köyümüzün  havasi cok temiz oldugu gibi çam  ve meşe ormanlari ile kaplı olduğu için dağlarinda cok soğuk ve tatlı suları vardır. Köyümüzün hayır sahipleri tarafından kimi yerlere çeşmeler ve piknik için  yararlı olacak küçük düzenlemeler yaptırılmıştır. Buralara çevre köylerden ve  ilçelerden hafta sonları ziyaretciler gelmektedir.

 Bu yerler : 1.Apınar, 2.Oluklu, 3.Hayırpınarı (Çamserenin girişinde) , 4.Kayalıboğaz. 

ULAŞIM

Köyümüze  ulaşım özel vasıtalarla sağlanmaktadır. Sürekli bir servisin dışında, genelde ticari hayatlarını Çayıralan’da sürdürenler  aynı zamanda  yolcu taşıma işlerini yapmaktadırlar.

Başka illerden gelenler önce Çayıralan veya Sarıkaya’ya gelip sonra bu vasıtalarla  veya özel araçlarla köyümüze gelebilirler.

Köyümüzün Çayıralan’a uzaklığı 12 km, Sarıkaya ilçesine uzaklığı ise 29 km’dir.